Kivras digiposttjänst kommer att stängas den 1 december 2026. Viktig information om stängningen av tjänsten

28.8.2026

Bästa Kivra-kund, 

Som vi tidigare meddelat har vi tillsammans med Posti kommit överens om en överenskommelse där våra digiposttjänster i Finland ska överföras till Posti. Kivras nuvarande digiposttjänst kommer att stängas permanent tisdagen den 1 december 2026.  

Överföringen av Kivras digiposttjänst till Posti kommer att synas för våra kunder redan tidigare under hösten. Meddelanden som tidigare kommit till Kivra börjar i stället skickas till OmaPosti för de kunder som använder tjänsten. Förändringen sker stegvis i takt med att de företag och organisationer som skickar meddelandena börjar använda Postis tjänst.  

I detta meddelande har vi sammanställt viktig information om förändringen. För att göra övergången till Postis OmaPosti-tjänst så enkel och smidig som möjligt, vänligen läs instruktionerna nedan noggrant. 

Ladda ner och aktivera OmaPosti senast 6.10. 

För att säkerställa att digitala brev, fakturor och andra viktiga meddelanden fortsätter att nå dig, se till att du har aktiverat Postis OmaPosti-applikation senast den 6 oktober. Om du redan använder OmaPosti behöver du inte skapa ett nytt OmaPosti-konto. Observera att avsändarinställningarna i OmaPosti inte aktiveras automatiskt, så kom ihåg att uppdatera de avsändarinställningar du önskar i OmaPosti. 

Nya digitala meddelanden kommer att börja anlända till din OmaPosti-applikation i september och oktober, då företag och organisationer som tidigare använt Kivra börjar använda OmaPosti-tjänsten och skickar sina meddelanden genom den. Under övergångsperioden kan vissa fakturor och brev fortsätta att anlända till Kivra, beroende på avsändare, medan andra kan överföras till OmaPosti tidigare. 

Posti aktiverar inte OmaPosti automatiskt för dig. Om du ännu inte använder OmaPosti-applikationen kan du ladda ner appen från din telefons appbutik, såsom Google Play eller App Store.  

Lagring av viktig information 

Ankomsten av digital post till Kivras digitala posttjänst upphör under hösten. Fakturor och brev som tidigare har anlänt till Kivras tjänst överförs inte automatiskt till OmaPosti. Om du vill behålla dessa meddelanden hittar du en funktion i Kivras tjänst där du enkelt och snabbt kan ladda ner dem. 

Notera! Olika evenemangsbiljetter köpta från biljettjänster, såsom Tiketti, kommer automatiskt att överföras till OmaPosti, så länge användaren har aktiverat OmaPosti-applikationen för deras användning senast 6.10.2026. Om du inte vill att evenemangsbiljetter ska överföras från Kivra till OmaPosti måste du stänga ditt kundkonto i Kivra före 6.10.2026. Du kan hitta instruktioner om hur du tar bort ett kundkonto på Kivras webbplats: https://kivra.fi/faq_se/hur-slutar-jag-anvanda-kivra-3/.  

Fakturor som mottagits i Kivra ska betalas senast 1.12. 

När Kivras digitala posttjänst stänger tisdagen den 1 december 2026 upphör även betalningen av fakturor via Kivras tjänst. Vi rekommenderar att du betalar fakturor som kommit till Kivra i god tid. Fakturorna överförs inte från Kivra till OmaPosti, och om du inte har laddat ner dem och kommer således inte längre att vara tillgängliga när tjänsten stängs. 

Checklista 

  1. Aktivera OmaPosti-tjänsten så snart som möjligt, dock senast 6.10.2026. 
  1. Ladda ner brev, fakturor, dokument och annan information från Kivras tjänst före 1.12.2026, om du vill behålla dem. Dessa kommer inte att överföras till OmaPosti. 
  1. Evenemangsbiljetter för biljettservice kommer att överföras till OmaPosti-appen om du har aktiverat den före 6.10.2026. 
  1. Betala fakturorna som mottagits i Kivra före 1.12.2026 så att du har nödvändig information när du betalar fakturan. 

Postis kundtjänst hjälper dig med alla frågor. Du kan enkelt nå vår kundtjänst via chattfunktionen i OmaPosti-appen eller per telefon på 0100 5577. 

Med vänliga hälsningar, 

Kivra